Dom na kopci je v súlade s prírodou

Manželský pár si na kopci postavil dom, ktorý organicky prechádza do okolitej krajiny. Spolu s neopakovateľným výhľadom tak tvorí ideálne prostredie pre rodinu s deťmi.

Úplne v súlade s okolím si postavil svoj rodinný dom manželský pár z Chile. Z diaľky pripomína súvislú drevenú terasu – ostatne samotné telo domu naozaj prechádza do akejsi lomenej terasy.
Drevená “podesta” je tak vlastne základom, do ktorého sú zakomponované jednotlivé časti domu. Ale nielen to, rozčlenená doska, na ktorej stojí budova, sa vzadu dvíha a tvorí tak zároveň aj zadnú stenu a strechu obydlia. Celý princíp konštrukcie tak pripomína napríklad skladaný pruh lepenky.

Vnútorná časť je potom rozdelená na skrytý oddiel a na priestory otvorené do krajiny. Kuchyňa, kúpeľňa a sociálne zariadenie sú situované vzadu, zatiaľ čo obývací a jedálenský priestor ponúkajú voľný výhľad vďaka vysokej sklenenej stene. Tá je zároveň riešená tak, aby v dome čo najviac pomáhala udržať príjemnú klímu.  Dom voľne prechádza v terasu s bazénom.

Celý dom vrátane terasy sa vlastne z profilu podobá pohodlnému lehátku. Netradičné riešenie vnútorného priestoru umožňuje aj isté obmeny, v teplejšom období je napríklad možné využívať prednú otvorenú časť i k prespávaniu.

Otvorená časť domu slúži ako obývacia izba a jedáleň.

ZDROJ: www.svet-bydleni.cz

Napíšte komentár