Doprajte si krátku dovolenku na záhrade na vlastnej drevenej terase

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to paste your ad code.

Drevené terasy budú celkom iste v móde i tohto roku. Niet divu, pretože žiadna podlahová krytina nepôsobí prirodzenejšie a príjemnejšie než drevo. S trochou remeselníckej zručnosti nemusí byť vlastná terasa len snom. Ten, kto dodrží niekoľko základných pravidiel, si môže leto nerušene užívať na vlastných doskách. Prinášame niekoľko užitočných zásad a rad, ktoré pri stavbe terasy ocení každý kutil.

1. Správne drevo: tvrdé a pevné
Na stavbu terasy sú v zásade vhodné všetky druhy prirodzene stáleho tvrdého dreva a špeciálne stabilizovaného dreva. Parametre dreva sa merajú podľa noriem DIN 68 364 a EN 350-2. Zvlášť tvrdými a pevnými druhmi dreva sú tropické druhy bangkirai, bukit alebo massaranduba. Tuzemské modrínové a borovicové drevo patria medzi drevo strednej tvrdosti.

2. Pri terasovom dreve je dôležitý pôvod: všímajte si certifikátov FSC
Každý, kto sa rozhodne pre nákup terasového dreva, by si mal vždy všimnúť certifikát FSC (Forest Stewardship Council). Certifikát zaručuje, že drevo pochádza z lesov obhospodarovaných ekologicky a sociálne spravodlivým spôsobom a že neboli zotínané ilegálne.

3. Dosky s ryhovaným profilom
Či už ide o jednostranné či obojstranné ryhovanie – ryhovanie v doske znamená rozdiel. Ryhovaný profil povrchu terasy zvyšuje odolnosť proti šmyku a je príjemný pre bosú nohu.

4. S mierou: správna voľba vzdialenosti
Pri stavbe terasy sú pre celú konštrukciu rozhodujúce správne vzdialenosti nosných podkladových hranolov a dostatočne dimenzované prierezy. Príliš veľké vzdialenosti hranolov vedú k tomu, že sa obkladacie dosky prehýbajú alebo začínajú pružiť. Orientačné hodnoty pre vhodné vzdialenosti trámov sú asi 40 až 50 centimetrov.

5. Konštrukčná ochrana dreva: myslite na cirkuláciu vzduchu
Pri stavebných prácach je nutné dbať na to, aby drevo nedoliehalo na zem a nebolo tak v neustálom kontakte s vlhkosťou. Pod terasou by vždy mala zostať vzdialenosť niekoľko centimetrov, aby vzduch mohol cirkulovať.

6. Laky, glazúry a pod. chránia drevo pred vetrom a počasím
Slnko, dážď a chlad drevo silno namáhajú. Farebné nátery a špeciálne glazúry na ochranu pred poveternostnými vplyvmi í chránia proti šediveniu a zachovávajú odolnosť rôznych druhov dreva. Vrele môžeme odporúčať veľmi kvalitné tvrdé voskové oleje značky OSMO.

7. Protikoreňová textília a neopren: pomoc proti burine a hromadeniu vody
Aby sa zamedzilo prerástaniu stebiel trávy medzi dosky, odporúčajú sa použiť protikoreňové textílie alebo geotextílie pod pieskovou vrstvou .Proti hromadeniu vody v špárach pomáhajú pásy neoprenovej fólie, ktoré sa zovrú medzi dvoma časťami drevenej stavby.

Zdroj a foto: HORNBACH

Napíšte komentár