Rozvíjať predstavivosť a naučiť poriadku? Dá sa to

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to paste your ad code.

V detskej izbe by mala vládnuť zábava a veselosť – od výberu farieb cez rozmiestnenie nábytku až po prístup k hračkám. Dôležité je však aj to, aby bola bezpečná, ľahko udržiavateľná a dobre organizovaná…

Myslite multifunkčne
Kľúčom k vytvoreniu ideálnej detskej izby je myslieť flexibilne. Potreby dieťaťa sa menia tak, ako sa vyvíja. Znamená to, že nábytok a ostatné príslušenstvo, ktoré bolo vyhovujúce pre malé dieťa, by malo byť schopné transformácie tak, aby vyhovovalo aj väčším deťom.
Pri kúpe postieľky by ste mali vsadiť na model, ktorý bude použiteľný aj ako posteľ pre väčšie dieťa. Vyberte stôl, ktorý nie je obmedzený len na jedno využitie, ale dá sa použiť napríklad aj ako odkladací priestor pre oblečenie či hračky. Poobzerajte sa po viacúčelovom detskom nábytku, ako sú napríklad stoličky kubického tvaru, ktoré možno využiť aj ako malé stolíky pre detské čajové párty. Tieto výrobky oceníte, keď izba vášho drobčeka začne praskať vo švíkoch od hračiek a iných darčekov od priateľov či starých rodičov. Myslite aj na to, že v detskej izbe strávite značný čas aj vy, preto je podstatné vytvoriť si priestor na pohodlnú stoličku, z ktorej budete svojmu drobčekovi čítať rozprávky či spievať uspávanky.

Čo s nedostatkom miesta?
Najnovším trendom, ako si poradiť s nedostatkom miesta v detskej izbe, sú špeciálne stenové panely, ktoré umožňujú flexibilný pohyb ťažkých kusov nábytku – postelí alebo písacieho stola tak, aby priestor poskytoval aj možnosti ďalšieho využitia.
Tým, že posteľ sa dvíha do výšky, možno miesto, ktoré by inak zabrala, využiť na ďalšie lôžko, písací stôl či skrinku. Praktické sú najmä kontajnery na kolieskach, ktoré sa dajú ľahko zasunúť pod posteľ. Schodíky, umožňujúce prístup na vyvýšené časti zostavy zároveň plnia funkciu odkladacích skriniek. Bezpečnosť dieťaťa pritom zabezpečujú zábradlia, rukoväte a rôzne príchytky. Pevné časti zostáv sú doplnené modulovým nábytkom, ktorý tvoria jednoduché poličky, kontajnery a skrinky s „úsporným“ zasúvacím alebo vyklápacím mechanizmom.

Keď udrie tornádo
Detská izba je predurčená na častý neporiadok. Najlepšou obranou v tomto prípade je dobrá organizácia. Dbajte na kvalitné skrine s poličkami, ako aj na police na stene, ktorú poslúžia na ukladanie hračiek, kníh, či iných „nevyhnutností“ jej malého obyvateľa. Sú úsporné a ľahko upratateľné. Prospešné sú aj rôzne držiaky či vešiaky na stenu, kde možno zavesiť veci, na ktoré už nikde inde nezostalo miesto. Vhodným doplnkom je aj veľká škatuľa alebo drevená debnička, kde svoje miesto môžu mať hračky či iné predmety a vyhnú sa tak povaľovaniu po zemi. Mala byť však byť ľahko otvárateľná i zatvárateľná. Ak sa rozhodnete zaobstarať ich viac, nezabudnite dať na ne nálepky s jasne čitateľnými názvami, na aké veci je ktorá určená. To môžete spraviť aj v prípade zásuviek. Práve zabezpečením priestoru, kde môžu deti rýchlo a jednoducho nahádzať svoje hračky, ich môže nepriamo viesť k udržiavaniu čistoty a poriadku vo svojej izbe.

Prirodzené aj umelé
Detskej izbe nesmie chýbať prirodzené denné svetlo. Najmä písaciemu stolu treba venovať osobitú pozornosť. Má byť umiestnený tak, aby bol od okna dostatočne osvetlený. Na pracovnom stole malého školáka by nemala chýbať ani vhodná stolová lampa, praktické je, ak je upevnené napevno, ale s pohyblivým ramenom. Dôležité je tiež, aby mala kompaktnú žiarivku, ktorá má nízku povrchovú teplotu. Hlavné osvetlenie detskej izby má byť praktické, ale aj bezpečné, preto treba počítať so všetkými detskými výmyslami, ktoré sa tu udejú. Osvetlenie možno aj regulovať pomocou stmievača, čo v detskej izbe isto vytvorí príjemnú atmosféru napríklad pred zaspávaním. Pozornosti dospelých by nemali uniknúť ani elektrické zásuvky, ktoré treba uzatvoriť bezpečnostnými krytmi.
Pred príliš hrejivými slnečnými lúčmi zas detskú izbu ochráni kvalitné tienenie. Poskytne aj vhodné prostredie na popoludňajší spánok. Z pestrej ponuky žalúzií treba vybrať praktické a ľahko udržiavateľné. Ich materiálové či farebné vyhotovenie dokáže zaujímavo dotvoriť interiér, dokonca sa stať jeho dominantou či nahradiť tradičné bytové doplnky, ako sú závesy a záclony.

Ako vybrať správnu dekoráciu
Jednou z najdôležitejších vecí pri zariaďovaní detskej izby je vytvoriť pohodlný priestor. Určite by ste ju radi naplnili milými a zábavnými predmetmi. Izba by však mala byť v súlade so zmýšľaním a zameraním dieťaťa, ale malo by sa tu odrážať aj ladenie celého bytu či domu. Je vhodné, ak vám vaše dieťa pomôže, či už pri výbere farby alebo plagátu na oživenie. Práve čistý biely plagát na stene je výborným tipom, kde sa môže váš „malý huncút“ maliarsky realizovať. Aby sa dieťaťu jeho výtvor po dlhšom čase nezunoval, treba mu dať príležitosť tvoriť znova.
Ďalším typom je dekorácia z hračiek. Zostavte scény na poličke či stole s hračkami v rozličných pózach, napríklad bábiky pri varení v kuchynke. Dekorácia sa stane pre dieťa hrou a pre vás bude zdrojom nových nápadov a inšpirácie. Dbajte aj na to, aby bola izba plná predstavivosti. Snažte sa použiť nápadité farby a vytvoriť dekoráciu, ktorá privedie detskú myseľ k rozmýšľaniu.

Dizajn aj kvalita
Pri výbere farby do detskej izby je viacero vecí, ktoré treba brať do úvahy. Treba odolať túžbe po príliš roztomilom stvárnení izbičky. Snažte sa vybrať farby, ktoré sú veselé, zábavné a živé, ale myslite tiež na to, akú predstavu bude mať vaše dieťa o svojej izbe o pár rokov neskôr. Je známe, že farebné ladenie interiéru dokáže ovplyvniť psychické rozpoloženie detí, zvýšeniu detskej aktivity môžu napomôcť sýte farebné odtiene žltej, oranžovej či červenej, naopak utlmiť ju možno uplatnením modrej či zelenej.
Znovuobjavenie zažívajú tapety, ktoré prešli výrazným technologickým a dizajnovým vývojom. Sú hygienické, zdravotne neškodné a výborne udržiavateľné. Kombináciami tapety a hravej bordúry či viacerých farebných motívov vznikajú skutočne milé detské zákutia. Nehovoriac o tom, že tapety sa často ponúkajú spoločne s textíliami a ostatnými interiérovými doplnkami. Najmä závesy, deky či posteľná bielizeň dokážu detské kráľovstvo naozaj zútulniť. Okrem dizajnového stvárnenia by však mali spĺňať i prísne nároky na kvalitu. Vankúše a paplóny majú byť príjemné, hrejivé a mäkké, no musia zabezpečiť aj vysokú hygienu (možnosť prania až do 95 stupňov) detského lôžka. Farebné elastické prestieradlá z kvalitnej bavlny vynikajúco kopírujú tvar matraca a zároveň dotvoria detskú postieľku.

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to paste your ad code.

Hviezdne deti
Slávne mamičky ako Madonna, Cindy Crawford, alebo Heather Locklear túžia po tom, aby ich deti vyrastali naozaj vo hviezdnom štýle, a preto vyhľadávajú najluxusnejšie detské nábytky a príslušenstvá. Inšpirujú sa radami najnovších dizajnérov. Práve tu sa objavujú trendy s lookom napríklad talianskej vily s horúcimi farbami a s trendovým železným tepaným nábytkom. „In“ v tomto prípade je napríklad zlato žltá farba stien. Ďalšie moderné farby sú napríklad svetlo zelená, biela alebo ružová. Zahraniční dizajnéri sa vedia pohrať s predstavami hviezdnych mamičiek a vymyslieť naozaj očarujúce kúsky.

ZDROJ: toptrendy.sk

Napíšte komentár