Stromový dom – zelené sídlo v Ho Chi Minh City, Vietnam

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to paste your ad code.

01_house-for-trees (1)

zdroj fotiek: Hiroyuki Oki

Nie nič je zvláštne na tom, že sa obyvatelia jedného z najrušnejších svetových metropol snažia priniesť zelené prvky do mestského centra. Nový rodinný dom od architekta Vo Trong Nghia sa snaží riešiť práve tento problém. Miestom pre jeho výstavbu sa stalo Ho Chi Minh City vo Vietname. Len 0,25% tohto najväčšieho vietnamského mesta zaberá vegetácia. Stromový dom ponúka prijateľnú alternatívu, ktorá je vhodná pre vysokú hustotu obytného priestoru s veľkým tropickým pralesom.

05_house-for-trees

Architekti mali k dispozícii malý rozpočet a preto vytvorili dom v prieluke domového bloku. Konštrukcia domu pozostáva z piatich betónových boxov navrhnutých ako obrie hrnce, ktoré majú vysadené stromy na vrchole. Stromy sa vynárajú akoby z oázy v srdci štvrte Tan Binh. Kde je spolu napchatých mnoho typických vietnamských domčekov. „Táto nehnuteľnosť sa stáva súčasťou prírody aj uprostred rušného mesta,“ ako hovorí architekt Vo Trong Nghia. Zároveň, v tom istom momente odráža neusporiadanosť mestskej štruktúry.

08_house-for-trees

Päť boxov je umiestnených okolo centrálneho nádvoria s malými záhradami vytvorenými medzi nimi. Veľké sklenené dvere vedúce na dvor prepúšťajú prirodzené svetlo, a tak podporujú ventiláciu. Týmto spôsobom tiež vytvárajú súkromie na všetkých ostatných stranách. Centrálne nádvorie tiež poskytuje izolovaný vonkajší priestor pre relaxáciu obyvateľov domu.

09_house-for-trees

Stromy slúžia nielen ako zelení pomocníci. Vznikla myšlienka, aby boli rozšírené na väčší počet domov. Pretože by priespievali k minimalizácii rizika povodní.

07_house-for-trees06_house-for-trees

Z miestnych zdrojov boli použité prírodné materiály na redukciu nákladov a uhlíkových stôp. Navyše boli ponechané nespracované ako je betónový a bambusový rám na vonkajších stenách. Efekt vytvorený touto štruktúrou tiež obohacuje vzhľad domova. „Svetlo a tieň sa menia každú hodinu,“ ako hovorí architekt. „Dom ukazuje rôzne tváre znovu a znovu.

zdroj: wallpaper.com

Napíšte komentár