Svetelná pohoda v kuchyni

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to paste your ad code.


Ako dlho vám trvalo, než ste si vybrali stolnú lampu k pracovnému stolu alebo správne osvetlenie do obývacej izby? Rovnako času by ste mali venovať vhodnému výberu osvetleniu pracovnej plochy kuchynskej linky a rôznych kuchynských zákutí či úložných priestorov. A dôvod? Dobre zvolené osvetlenie vám dodá pocit väčšej prehľadnosti a vašej kuchyni môže vdýchnuť punc atraktivity.

Trendy sa menia, nároky sa zvyšujú … Všade a vo všetkom. Z kuchyne sa stal plnohodnotný obytný priestor, ktorý nestačí len vybaviť efektným kuchynským nábytkom a výkonnými spotrebičmi. Dôležitý je aj výber osvetlenia. Dobre osvetlená kuchynská linka je nutnosťou.
Svetelné zóny

S rozvrhnutím svetiel vám pomôže rozdelenie miestnosti na tzv svetelné zóny. Vyskúšajte teóriu štyroch svetelných zón. Rozdeľte si miestnosť na zónu pracovné – sem patrí pracovná plocha, drez a varná doska. Druhá zóna sa nazýva všeobecná časť, tá zabezpečuje bezpečnú orientáciu a pohyb po miestnosti. Ďalším dvom zónam sa hovorí predvádzacie a dekoratívne. Na tie nie sú kladené také vysoké svetelné požiadavky. Akonáhle máte vytvorenú štruktúru zón, môžete prejsť k zariaďovaniu.
NAD kuchynský ostrovček

Ak vlastníte kuchyňu s ostrovčekom, bez obáv vyberajte z ponuky dizajnových osvetlení. A pokiaľ vybrané svetlo dostatočne neosvetlí pracovnú plochu, zaveste ich vedľa seba niekoľko.

Uprostred miestnosti

Centrálne svietidlo je štandardnou súčasťou osvetlenia. Avšak nezabudnite, že je väčšinou umiestnené v strede miestnosti, a ak stojíte pri pracovnej ploche, tienite si vlastným telom. Z toho vyplýva, že je lepšie považovať tento typ za druhoradý zdroj osvetlenia a je potrebné doplniť ho vstavanými bodovými svetlami. Bezpochyby najobľúbenejšie sú LED diódy umiestnené pod skrinkami alebo žiarivky integrované do dna kuchynských skriniek. Osvetľujú nielen pracovnú plochu, ale zároveň vnútorný priestor skrine. Svetlá sa často inštalujú nad horné skrinky úložných priestorov pre prisvietenie. Svietidlom môže byť aj odsávač pár, ktorý má schopnosť nasvietiť nielen priestor pod ním, ale aj okolie varnej plochy. Ďalším nepriamym zdrojom môže byť osvetlenie rúry, vinotéky, drezu alebo tiež osvetlenia hrán, ktoré sa väčšinou inštaluje na spodnej časti kuchynského nábytku.

Požadovaný dizajn

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to paste your ad code.

Veľmi obľúbeným trendom je osvetlenie zásuviek a väčších úložných priestorov pre lepšiu prehľadnosť. Dizajnéri na želanie zákazníkov používajú občas aj sadrokartónové podhľady, ktoré majú vynikajúcu schopnosť plynulého prepojenia obývacej izby s kuchyňou. Ide skôr o estetické spestrenie ako o funkciu priameho osvetlenia.

ČOMU SA VYHNÚŤ

– Neznižujte zbytočne financie určené na riešenie osvetlenia
– Nesnažte sa osvetliť miestnosť iba jedným centrálnym zdrojom
– Načrtnite si rozloženie zón
– Nájdite vhodné miesto na stene pre ovládanie svetiel

Niečo naviac

Jednou z posledných inovácií môže byť zabudovaná LED dióda v kuchynskej vodovodnej batérii. Akonáhle pustíte studenú vodu, sfarbí sa domodra, horúca voda svieti načerveno.

LED diódy stále ešte odrádzajú od kúpy svojou vysokou cenou, avšak ich 20 až 50 rokov dlhá životnosť (pri priemernej ročnej dĺžke svietenia 1 000 hodín) a skutočnosť, že im neprekáža ani časté spínanie, a technológia výroby sa im postarala o 80-percentnú energetickú úsporu ich radí k najmodernejším spôsobom umelého svietenia. Zatiaľ sa využívajú najmä na doplnkové osvetlenie; svietia líniovo zabudované v hranách nábytku alebo napríklad pôsobivo podsvietia obsah kuchynských skriniek či políc. Do tradičnej bielej škály svetelných odtieňov výrobcovia pridali aj LED-ky s modrým, zeleným, červeným či žltým vyžarovaním vrátane ich farebných kombinácii. Takto si prišli na svoje dizajnéri drezov, batérií a iných atypických prvkov zariadenia, kam sa svetelné zdroje mohli ukryť v rámci súčasného dizajnu.

Svietiť a šetriť vo veľkom
Hospodárnosť súvisí s minimalizáciou celkových nákladov na osvetlenie: investičných aj prevádzkových. V čom je trik? Za radosť z nákupu lacnej lampy možno platiť dodatočne a pravidelne. Osvetlenie, ktoré sa ukáže ako cenovo náročné pre vysokú spotrebu elektrickej energie, ušetrilo síce naše počiatočné investície, ale vo faktúrach za spotrebu si to statočne vynahradí. Nemusí to byť pravidlo, ale známe: „nie každý je taký bohatý, aby si kupoval lacné veci“ platí v tomto prípade niekoľkonásobne. Energeticky úsporné zdroje svetla dokážu znížiť výdavky za osvetlenie až o 80%. Podľa písmena označujúceho zatriedenie do skupiny podľa energetickej náročnosti sa dá poznať, či ide o úsporný zdroj svetla. Kompaktné žiarivky majú označenie A alebo B, klasické žiarovky nanajvýš D. Kompaktná žiarivka obsahuje malé množstvo ortuti, preto ju pri likvidácii nemožno dať do bežného odpadu.

REDAKCIA

Napíšte komentár